BLOG IMAGETON
Jak przedstawić mówcę?
Wyobraź sobie, że uczestniczysz w konferencji, spotkaniu, prelekcji. Wchodzisz do sali, zajmujesz miejsce, witasz się ze znajomymi, przygasają światła i wiesz, że wykład zaraz się zacznie. Kto w tym momencie skupia całą Twoją uwagę? Nie, wcale nie mówca, którego przyszedłeś posłuchać. Najpierw skupiasz się na osobie, która go zapowiada.
Uczestniczyłam w wielu wykładach, jako słuchacz i jako prelegent, dlatego wiem jak ważne zadanie stoi przed osobą, która przedstawia występujących. Niestety, zadanie to jest często lekceważone. A przecież to, jakimi słowami zapowiemy prelegenta, może wzbudzić entuzjazm lub zniechęcić do niego publiczność.
Poniżej kilka praktycznych wskazówek jak przedstawić mówcę, na wypadek gdyby przyszło Ci kiedyś pełnić taką rolę :)
Nie czytaj biografii
Wyobraź sobie, że osoba zapowiadająca gościa wychodzi na scenę i zaczyna czytać z kartki jego biografię. W punktach. Myląc się raz po raz i z nieśmiałym uśmiechem przepraszając za przejęzyczenie. Niemożliwe? Ale to się niestety zdarza. Jaka jest wtedy reakcja publiczności? Czy słucha z uwagą? Raczej zaczyna się niecierpliwić, wiercić, rozmawiać szeptem ze znajomymi, ktoś wychodzi z sali, po nim ktoś jeszcze… Chyba wszyscy tracą ochotę na wysłuchanie właściwego wystąpienia.
Dlatego zamiast czytać szczegółową biografię, lepiej wybrać 3-4 najważniejsze informacje z życia mówcy, które zapadną w pamięć i nadadzą wystąpieniu właściwy kontekst.
Skonsultuj wstęp
Dobrze jest skonsultować z mówcą, jak zamierzasz go przedstawić, szczególnie te wybrane punkty z jego biografii. Byłam świadkiem, jak po entuzjastycznym „słowie wstępnym” i oklaskach widowni, mówca zamiast zacząć prezentację, musiał najpierw sprostować, że właściwie to on nie jest jeszcze profesorem, a pracuje na zupełnie innej uczelni.
Nie zdradzaj puenty
Chyba wszyscy mówcy obawiają się, że historie, które zamierzają opowiedzieć, są już słuchaczom znane. Dlatego jeśli masz wgląd w treść prezentacji, nie zdradzaj głównych wątków wystąpienia, ani tym bardziej zakończenia. Czy ktoś będzie jeszcze zainteresowany wysłuchaniem prezentacji, jeśli streścisz jej przebieg? A mówca? Lepiej nie pozostawaj wtedy w zasięgu jego wzroku ;)
Wystarczy, że przedstawisz cel wykładu, a wzbudzić zainteresowanie możesz mówiąc, że dostarczy on niebanalnych spostrzeżeń w temacie XYZ.
Nie obiecuj zbyt wiele
Nie przedstawiaj mówcy, jako kogoś, kto rozwiąże wszystkie problemy, a dodatkowo dostarczy niesamowitych wrażeń. Zbyt duże oczekiwania wobec mówcy i jego wykładu zniszczą cały pozytywny efekt, jeśli wystąpienie będzie „tylko” dobre. Zawsze lepiej odrobinę nie docenić, niż przecenić występ prelegenta.
Powiedz coś wyjątkowego
Nigdy nie zaczynaj swojej wypowiedzi od „Jestem tu po to, aby zapowiedzieć wystąpienie pana XY”. Powiedz coś wyjątkowego. Jeśli wszyscy mówcę znają, spróbuj znaleźć jakiś fakt z jego zawodowego życia, który będzie ciekawy, związany z tematem wystąpienia i nie będzie powszechnie znany. Jeśli masz taką możliwość, zapytaj o to samego mówcę. Aha, chyba nie muszę dodawać, że lepiej będzie, jeśli wybrane fakty nie będą dla nikogo zawstydzające ;)
Wyjaśnij, dlaczego właśnie ten mówca
Skuteczne wprowadzenie to również podanie powodu, dlaczego właśnie ta osoba została zaproszona. Na przykład jest ekspertem, ma wiedzę, doświadczenie, itd. Dodatkowo Twoja zapowiedź powinna utwierdzić słuchaczy w tym, że dobrze zrobili przychodząc na wykład, ani ich czas, ani pieniądze nie zostaną zmarnowane, że są w dobrych rękach.
Pamiętaj, że Twoje wprowadzenie jest taką mini-mową. Możesz zaprezentować mówcę jednym zdaniem, ale niech to będzie dobrze przygotowane zdanie. Bo dobra zapowiedź sprzedaje nie tylko mówcę i jego wykład – świadczy również o Tobie.
Zatem powodzenia :)
O autorce:
Katarzyna Marciniak - z pasji, z doświadczenia i ze szkół (w tym także szkoły życia) pomaga innym jako nauczyciel emisji głosu, socjolog, specjalista od marketingu, komunikacji oraz budowania wizerunku. Ale kiedy trzeba potrafi zamienić się w stylistkę, makijażystkę, operatora kamery oraz reżyserkę filmową i reporterkę radiową ;) Założyła i prowadzi Akademię głosu i wizerunku IMAGETON.
Zosia
2014.12.12 15:45:52
Bardzo ciekawe. Zapamiętam :)