BLOG IMAGETON
Jak dbać o głos?
W wielu zawodach głos jest narzędziem pracy. Jeśli o niego dbamy - jest zdrowy, dźwięczny i mocny, jeśli nie – więźnie w gardle i zawodzi w ważnych dla nas momentach. Dlatego warto stosować się do kilku zaleceń, aby zminimalizować ryzyko problemów z głosem.
- Jeśli pracujesz głosem - staraj się regularnie wykonywać rozgrzewkę głosową, a obowiązkowo, jeśli planujesz dłuższe mówienie. Rozluźnij ciało poprzez wybrane ćwiczenia relaksacyjne lub rozgrzewkę ruchową (np. truchtanie w miejscu, podskoki, przysiady itp.). Następnie rozgrzej aparat artykulacyjny (np. poprzez wielokrotne powtarzanie na głos łamańców językowych: Szedł Sasza suchą szosą, Stół z powyłamywanymi nogami pod ścianą z poobdrapywanymi tapetami).
- Przed rozpoczęciem mówienia uporządkuj myśli i zrób kilka spokojnych wdechów i wydechów.
- Miej świadomość swojej postawy podczas mówienia. Sprawdź oddech – jeśli nie możesz zrobić swobodnie głębokiego wdechu i wydechu, spróbuj zmienić pozycję ciała. Zauważaj swoje nawykowe napięcia i popracuj nad ich zmniejszeniem.
- Jeśli w trakcie mówienia pojawi się dyskomfort, sprawdź postawę, oddech, postaraj się rozluźnić, napij się wody.
- Zwracaj także uwagę na koordynację oddechu z mową. Podczas mówienia pozwól oddechowi płynąć spokojnie i równomiernie.
- Dopasuj siłę głosu do pomieszczenia, w którym się znajdujesz i kieruj słowa w stronę odbiorców. Zamiast mówić głośniej - spróbuj objąć słuchaczy swoim głosem.
- Urozmaicaj swoją wypowiedź poprzez zmianę intonacji, tempa, mocy, intencji. Nie bój się pauzy.
- Bezpośrednio przed dłuższym mówieniem zrezygnuj z kawy, mocnej herbaty, słodkich soków, napojów gazowanych, kruchych ciastek, orzechów, nabiału i unikaj obfitych posiłków. Wybierz niegazowaną wodę w temperaturze pokojowej.
- W miarę możliwości zadbaj o optymalną temperaturę i wilgotność pomieszczenia.
- Chroń swój głos przed dymem tytoniowym.
- Niepokojące objawy ze strony narządu głosowego skonsultuj z lekarzem foniatrą.
O autorce:
Katarzyna Marciniak - z pasji, z doświadczenia i ze szkół (w tym także szkoły życia) pomaga innym jako nauczyciel emisji głosu, socjolog, specjalista od marketingu, komunikacji oraz budowania wizerunku. Ale kiedy trzeba potrafi zamienić się w stylistkę, makijażystkę, operatora kamery oraz reżyserkę filmową i reporterkę radiową ;) Założyła i prowadzi Akademię głosu i wizerunku IMAGETON.